2026 წლის მარტის თვის პროგნოზი
მარტის თვის მოკლე კლიმატური დახასიათება
საქართველოს ტერიტორიაზე მარტში ჰაერის თვის საშუალო ტემპერატურა თებერვალთან შედარებით საშუალოდ 2-5-ი მაღალიამისი მნიშვნელობა შავი ზღვის სანაპირო ზოლსა და კოლხეთის დაბლობზე +9, +11, აღმოსავლეთ საქართველოს ბარში +6, +9, დასავლეთ საქართველოს მთიან რაიონებში +6, +9, აღმოსავლეთ საქართველოს მთაში +4, +6, დასავლეთ საქართველოს მაღალმთიან ზონაში +4, +6, ხოლო აღმოსავლეთ საქართველოს მაღალმთაში -2, +4- შეადგენს.
ჰაერის საშუალო მაქსიმალური ტემპერატურა კოლხეთის დაბლობსა და სანაპირო ზოლში +14, +15 და აღმოსავლეთ საქართველოს ბარში +11, +14ის ფარგლებშია. დასავლეთ საქართველოს მთიან ზოლში მისი მნიშვნელობა +13, +10 და აღმოსავლეთ საქართველოს მთაში +12, +9-ია, დასავლეთ საქართველოს მაღალმთაში +9, +5, აღმოსავლეთ საქართვე-ლოს მაღალმთიან ზონაში კი  +7, +3-მდე იკლებს.
მარტში ტემპერატურის აბსოლუტური მაქსიმუმი დასავლეთ საქართველოს დაბლობში +29, +32, ქართლსა და კახეთში +25, +29- აღწევს. საქართვე-ლოს მთიან რაიონებში მისი მნიშვნელობა +21, +27- შეადგენს, ხოლო მაღალმთაში +16, 24-ის ფარგლებში იცვლება.
ჰაერის საშუალო მინიმალური ტემპერატურა შავი ზღვის სანაპირო ზოლსა და კოლხეთის დაბლობზე +5, +6, ქართლ-კახეთში +1, +6, ქვეყნის მთიან რაიონებში  -2, +2, მაღალმთიან ზონაში 0, -6-ის ფარგლებში მერყეობს.
ჰაერის აბსოლუტური მინიმალური ტემპერატურა დასავლეთ საქართველოს დაბლობში -2, -7 გრადუსიაქართლ-კახეთში -12, -5-ს შეადგენსსაქართველოს მთიან რაიონებში აბსოლუტური მინიმუმი -10,-19- შეადგენს. მაღალ მთაში ყინვამ შეიძლება -13, -23- მიაღწიოსგანსაკუთრე-ბით დაბალი ტემპერატურით გამოირჩევა სამხრეთ საქართველოს მთიანეთი
მარტში ნალექების რაოდენობა სანაპირო ზოლსა და კოლხეთის დაბლობზე 130-180 მმ, ქართლსა და კახეთში 30-90 მმ, საქართველოს მთიან რაიონებში 40-90 მმ, ხოლო ქვეყნის მაღალმთიან ზონაში 40-120 მმ-ს აღწევს.
თებერვალთან შედარებით ნალექიან დღეთა რიცხვი საქართველოს თითქმის მთელ ტერიტორიაზე მარტის განმავლობაში 1-2 დღით იმატებს. ნალექების რეჟიმის შესაბამისად, დასავლეთ საქართველოში 11-15, ხოლო აღმოსავლეთ საქართველოში 5-10 დღეს შეადგენს.
მარტში მოსული ნალექების მაქსიმალური დღეღამური რაოდენობა შავი ზღვის სანაპირო ზოლსა და კოლხეთის დაბლობზე 50-90 მმ, ქართლსა და კახეთში 30, 60 მმ, ქვეყნის მთიან რაიონებში 20- 60 მმ, მაღალმთიან ზონაში 25-100 მმ შეადგენს.
ცალკეულ წლებში ნალექების რაოდენობა შეიძლება მკვეთრად განსხვავდებოდეს საშუალო მრავალწლიური რაოდენობისაგან. ასე მაგალითად, დასავლეთ საქართველოში იგი შეიძლება აღწევდეს 150-300     მმ- წვიმიან და 12-70 მმ- გვალვიან წლებში, ქართლსა და კახეთში 90-150 მმ- წვიმიან და 1-30 მმ- გვალვიან წლებში.
დასავლეთ საქართველო
შავი ზღვის სანაპირო რაიონები: ჰაერის თვის საშუალო ტემპერატურა მოსალოდნელია  +11, +12, რაც 1-2C - ით მაღალია საშუალო მრავალწლიურ მნიშვნელობაზე. თვის ცალკეულ პერიოდში შესაძლებელია ტემპერატურის დაკლება ღამით 0, -2-მდე, თვის ცალკეულ დღეებში ტემპერატურის მომატება დღისით  +24, +27- მდე.
ნალექების რაოდენობა მოსალოდნელია საშუალო მრავალწლიურ მნიშვნელობასთან ახლოს.
კოლხეთის დაბლობი: ჰაერის თვის საშუალო ტემპერატურა მოსალოდნელია  +11, +12, რაც 1-2-ით მაღალია საშუალო მრავალწლიურ მნიშვნელობაზე. თვის ცალკეულ პერიოდში შესაძლებელია ტემპერატურის დაკლება ღამით -2, -5-მდე, თვის ცალკეულ დღეებში ტემპერატურის მომატება დღისით  +24, +27- მდე.
ნალექების რაოდენობა მოსალოდნელია საშუალო მრავალწლიურ მნიშვნელობაზე ნაკლები და მასთან ახლოს.
მთიანი და მაღალმთიანი რაიონები: ჰაერის თვის საშუალო ტემპერატურა მოსალოდნელია  +8, +10(მაღალმთიან რაიონებში  +2, +3, რაც 1-2-ით მაღალია საშუალო მრავალწლიურ მნიშვნელობაზე. თვის ცალკეულ პერიოდში შესაძლებელია ტემპერატურის დაკლება ღამით -8, -11-მდე (მაღალმთიან რაიონებში  -13, -15-მდე), თვის ცალკეულ დღეებში ტემპერატურის მომატება დღისით +20, +23- მდე, (მაღალმთიან რაიონებში  +17, +20-მდე).
ნალექების რაოდენობა მოსალოდნელია საშუალო მრავალწლიურ მნიშვნელობასთან  ახლოს.
აღმოსავლეთ საქართველო
ქართლის ვაკე: ჰაერის თვის საშუალო ტემპერატურა მოსალოდნელია  +7, +10, რაც 1-2-ით მაღალია საშუალო მრავალწლიურ მნიშვნელობაზე. თვის ცალკეულ პერიოდში შესაძლებელია ტემპერატურის დაკლება შიდა ქართლში ღამით -7, -10-მდე,  ქვემო ქართლში -5, -8-მდე, თვის ცალკეულ დღეებში ტემპერატურის მომატება დღისით +21, +24- მდე.
კახეთი (გარე და შიდა): ჰაერის თვის საშუალო ტემპერატურა მოსალოდნელია  +7, +9, რაც 1-2-ით მაღალია საშუალო მრავალწლიურ მნიშვნელობაზე. თვის ცალკეულ პერიოდში შესაძლებელია ტემპერატურის დაკლება ღამით -4, -7-მდე, თვის ცალკეულ დღეებში ტემპერატურის მომატება დღისით   +22, +25- მდე.
მთიანი და მაღალმთიანი რაიონები: ჰაერის თვის საშუალო ტემპერატურა მოსალოდნელია  +5, +7 (მაღალმთიან რაიონებში  +1, +2,  რაც 1-2-ით მაღალია საშუალო მრავალწლიურ მნიშვნელობაზე. თვის ცალკეულ პერიოდში შესაძლებელია ტემპერატურის დაკლება ღამით -10, -13-მდე (მაღალმთიან რაიონებში  -17, -20-მდე), თვის ცალკეულ დღეებში ტემპერატურის მომატება დღისით   +20, +23- მდე (მაღალმთიან რაიონებში  +14, +17-მდე).